Ξένια ρωτήθηκε πριν από 1 μήνα

Καλησπέρα, είχα αμηνορροια 7 μήνες εξαιτίας της ρισπεριδονης που έπαιρνα και μου κανε θεμα με την προλακτινη.την έχω σταματήσει ενα μηνα τώρα και μου ήρθε περίοδος. Σήμερα είμαι στην τρίτη μέρα και ακόμα πονάω λιγάκι, πραγμα που δε συνέβαινε παλιότερα. Επίσης η ροή είναι μεγάλη και έχω εξάψεις. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό μετα απο αμηνορροια? Υπάρχει περίπτωση να έχω αιμορραγία για άλλο λόγο και να μην είναι περίοδος? Ευχαριστώ

1 απαντήσεις
Ηλίας Καρναβάς Επιτελείο απαντήθηκε πριν από 1 μήνα

Καλησπέρα.  Η αμηνορροια περιγράφεται ως πιθανή ανεπιθύμητη ενέργεια του συγκεκριμένου φαρμάκου.  Το πιο πιθανό είναι πως η αιμορραγία που έχετε είναι όντως περίοδος.  Ωστόσο μέχρι ο οργανισμός σας να σταθεροποιηθεί μπορεί να υπάρχουν “ανωμαλίες ” στις οποίες δεν έχετε συνηθίσει.  Δώστε ένα περιθώριο ώστε το σώμα σας να επανέλθει στη φυσιολογική ορμονική του λειτουργία. Αν δείτε οτιδήποτε σας ανησυχεί περισσότερο τότε μια απλή γυναικολογική εξέταση θα σας καθησυχάσει